Kostel a farní areál, zahrada

Farní kostel sv. Martina v Blansku je otevřen denně pro soukromou modlitbu v čase 8:00 - 19:00. V čase bohoslužeb je možné připojit se ke společné modlitbě, rozpis bohoslužeb je pravidelně aktualizován.

Farní zahrada je otevřena veřejnosti po-so v čase 8:00 - 19:00. Vstup do zahrady je volný. V jejím areálu najdete ovečky, slepice, pískoviště, houpačku a mnoho dalšího. Zahrada je často návštěvníky označována jako „oáza uprostřed města“.

Skleněné plastiky „meditativní cesta“

Autorkou skleněných plastik je Olga Fryčová Hořavová, která se nechala inspirovat radostným růžencem.

První tajemství radostného růžence znázorňuje téma zvěstování a početí z Ducha svatého. Jako symbol tohoto tajemství jsem si vybrala křídla archanděla Gabriela, který zvěstoval panně Marii. Vycházela jsem z konkrétní předlohy a tím byla socha Gabriela ze Světelského oltáře v Adamově, respektive detail křídla této dřevořezby. Jednotlivá peříčka jsou na křídlech velmi precizně vyřezaná a působí realisticky a zároveň velmi dekorativně.

Druhé tajemství radostného růžence znázorňuje setkání Marie a Alžběty. Obě ženy byly v požehnaném stavu a nějakým zvláštním způsobem pochopily, že jsou součástí velkého tajemství, které přichází na svět. Obě prožily setkání s Bohem a na svém těle pocítily jeho mocné činy. Každopádně je zajímavé, jak duchaplné jsou a jak do hry vstupují, dávají o sobě vědět jejich nenarození synové. Tento objekt je chválou těhotenství, těhotných žen, které mohou prožívat něco tak fascinujícího, jako je vznik nového života a přivedení dítěte na svět. Matrice na skla byla vytvořena sejmutím odlitku břicha těhotné ženy v různých fázích těhotenství.

Třetí tajemství radostného růžence vypráví o narození Ježíše. Betlémská - Davidova hvězda je uháčkovaná uprostřed dečky, která je otištěna ve skleněné desce. Motiv dečky je zde proto, že odkazuje k tradičním dovednostem babiček a tím i ke zbožnosti, která často byla v pozadí lidového umění a folklóru obecně a během vánočních svátků, tak nějak ožívá v každé rodině.

Čtvrté tajemství radostného růžence vypráví o obětování Ježíše v chrámě. Marie s Josefem přináší malého Ježíše do Jeruzalémského chrámu, aby jej tam podle židovské tradice obětovali Bohu. Na skle k tomuto tajemství je opět odlito bříško ženy a hebrejským písmem je na něm napsáno Jahve. Je zde zdůrazněna mateřská oběť, že dítě, které žena porodila, kojila, učila chodit, mluvit …dospěje a ona ho pustí na jeho vlastní cestu.

Páté tajemství radostného růžence znázorňuje nalezení Ježíše v chrámě. Rodiče, Maria a Josef, hledají dvanáctiletého Ježíše, který se jim ztratil. Nalezli ho v chrámě s učenci a učiteli zákona, jak s nimi rozmlouvá. Ti žasli nad jeho moudrostí. Na výčitky rodičů dvanáctiletý Ježíš odpovídá, že přeci musí být u věcí, které se týkají jeho otce. Sklo je jednoduše ohnuté jako list papíru a je na něm hebrejsky ŠEMA, což v překladu znamená Slyš

Kostel

Kostel svatého Martina je jednolodní barokní stavbou nacházející se na levém břehu řeky Svitavy ve městě Blansko a farním kostelem blanenské farnosti. Jeho vznik v polovině 12. století je spojen s osobou olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Ve věži je umístěn zvon Poledník, který díky svému gotickému homolovitému tvaru a nápisu bývá považován za jeden z nejstarších na Moravě. Společně s okolním farním areálem je chrám památkově chráněn. Více informací naleznete v Historii.

Kostel

Farní areál

Farní areál s volným vstupem zahrnuje dvůr s místem, kde se můžeme scházet, konají se farní kavárny a svůj prostor pro vyžití tu kromě rodičů s dětmi najdou i ministranti, skauti a další aktivity. Dále zahrnuje zahradu, místa k posezení, pískoviště, houpačky a další prvky pro zpříjemnění společného času. Pokud byste nám chtěli s údržbou areálu ve svém volném čase pomoci, budeme moc rádi - stačí se obrátit na kohokoliv na faře.

Farní areál