Čtvrtý světový den prarodičů a seniorů

Farnost Přidáno: 19. července 2024

„Bůh své děti nikdy neopouští. Ani v pokročilém věku, kdy ubývá sil a vlasy už jsou bílé, klesá společenská role, život se stává méně produktivním a hrozí, že bude považován za zbytečný.“ (papež František) A co já? Dám svůj čas prarodičům? Dávám svůj čas seniorům?

Apoštolská penitenciárie uděluje věřícím, kteří se 28. července 2024 zúčastní čtvrtého Světového dne prarodičů a seniorů, možnost získat plnomocné odpustky. U příležitosti čtvrtého Světového dne prarodičů a seniorů, který papež František stanovil na čtvrtou červencovou neděli, uděluje Apoštolská penitenciárie možnost získat plnomocné odpustky za obvyklých podmínek (svátostná zpověď, eucharistické přijímání a modlitba na papežův úmysl). Tento světový den ustanovil papež František v roce 2021 a slaví se každoročně čtvrtou neděli v červenci, v blízkosti liturgické památky svatých Joachima a Anny, Ježíšových prarodičů.

V poselství papeže Františka je možné číst mnoho povzbudivých slov:

„Svoboda a odvaha Rút nás vybízejí, abychom se vydali novou cestou: pojďme v jejích stopách, vydejme se s touto mladou cizinkou a se stařenkou Noemi, nebojme se změnit své zvyky a představme si jinou budoucnost pro naše seniory. Naše poděkování patří všem lidem, kteří navzdory mnoha obětem následují příklad Rút a starají se o seniora nebo prostě denně projevují svou blízkost příbuzným či známým, kteří už nikoho nemají. Rút se rozhodla být Noemi nablízku a byla požehnána: šťastným manželstvím, potomky, půdou. Platí to vždy a pro každého: budeme-li seniorům nablízku, uznáme-li jejich nezastupitelnou roli v rodině, ve společnosti i v církvi, obdržíme i my mnoho darů, mnoho milostí, mnoho požehnání!“