Odpustky v dušičkovém období

Farnost Přidáno: 26. října 2024

Modlitba za zemřelé a možnost odpuštění některých provinění, či lépe uzdravení z jejich následků, plyne ze dvou textů v Písmu (2 Makabejští 12,38; Matouš 12,30) Jaké jsou podmíky pro získání odpustků?

1.11. o Slavnosti Všech svatých odpoledne a 2.11. při Vzpomínce na všechny věrné zemřelé

je možné získat při návštěvě kteréhokoli kostela  plnomocné odpustky přivlastnitelné pouze duším v očistci. A to při splnění třech obvyklých podmínek:

1. svátost smíření (v blízké době)
  2. sv. přijímání (v den, kdy chceme odpustek získat)
  3. modlitba na úmysl Svatého otce

Plnomocné odpustky pro duše v očistci je možné získávat také během celého týdne od 1. 11. do 8. 11. (každý den jeden) při návštěvě hřbitova spojené s modlitbou za zemřelé a za splnění tří obvyklých podmínek (viz výše).

Pokud věřící z vážných důvodů nemohou navštívit hřbitovy v obvyklé době od 1. do 8. listopadu, mohou odpustky pro zemřelé získat na základě vyjádření již od 25. října do 1. listopadu. Toto dovolení se uděluje na následujících sedm let na základě žádosti ČBK a následného vyjádření Apoštolské Penitenciarie, tedy do roku 2026. Podmínky jsou stejné jako výše. V ostatních dnech během roku je takto možné získat odpustky částečné. A nezapomeňme, že každá upřímná modlitba má před Bohem hodnotu ...